ERP19516047
Part Number:
Original Equipment Manufacturer ?
In Stock
Delivers in 3-5 Business Days!
Easy
30 - 60 mins
(4 rated repairs) ?
Does this part fit my model?
Need help finding your model number?
Frequently Purchased Together
?
Troubleshooting
This part works with the following brands:
  • Bosch
  • Craftsman
This part works with the following products:
  • Router
Part# 3600905513 replaces these:
Customer Repair Instructions
Easy
30 - 60 mins
(4 rated repairs) ?
  • 1
Sort by:
Sorry, we couldn't find any existing installation instruction that matched.
Lower Bearing failure On Bosh Router
Kirk from Elbow Lake, Minnesota
5 of 5 people found this instruction helpful.
Difficulty Level:
Total Repair Time:
Tools:
Screw drivers
Parts Used:
Did you find this story helpful?
Thank you for voting!
Router shaft wobble and vibration
Phillip from Caledonia, Michigan
1 person found this instruction helpful.
Difficulty Level:
A Bit Difficult
Total Repair Time:
Tools:
Pliers, Screw drivers
Removed top cover (4 screws).
Removed brushes (2 screws on each brush holder).
Removed plunge base.
Removed nut on lower shaft (recessed in bottom of housing).
Removed upper and lower bearings.
Replaced bearings and re-assembled.
Thank you for voting!
Extreme vibration due to lower bearing failure.
William from Sylva, North Carolina
1- 2 hours
Pliers, Screw drivers, Socket set
Parts Used:
Bearing was broken
Robert from Antigo, Wisconsin
0 of 1 people found this instruction helpful.
A Bit Difficult
Screw drivers, Wrench (Adjustable)
1.Disassembled the router to access the bearing.
2.Clamped the locking plier to the bearing.
5.Put the unit back together, plugged it in fired it up.
6.It works.
  • 1
Model Cross Reference
This part works with the following models:
ERP Number: ERP19516047
Manufacturer Part Number: 3600905513
Brand Model Number Description
Bosch 0601613639 Router - Plunge Router
Bosch 0601613734 Router - 2-Hp Plunge Router
Bosch 06016137434 Router - 2-Hp Plunge Router
Bosch 13020 Router - Router
Bosch 1302662 Router - Router
Craftsman 13026620 Router - Router
Bosch 1601A Router - Router
Bosch 1602A Router - Router
Bosch 1604A Router - Router Motor
Bosch 1606A Router - Shop Router