Part Location Diagram of 174060 DeWALT O-RING-36.0MMX4.0MM
See part 18 in the diagram
Replacing your Bostitch Nailer O-RING-36.0MMX4.0MM
( Grid squares measure 1x1 inch )
O-RING-36.0MMX4.0MM 174060
Manufactured by:
DeWALT
ERP Number:
ERP12420241
Part Number:
174060
Original Equipment Manufacturer ?
In Stock
Delivers in 3-5 Business Days!
Minimum Quantity of 2 required
Easy
Less than 15 mins
(1 rated repair) ?
Does this part fit my model?
Need help finding your model number?
Product Description
?
This is an authentic Bostitch part compatible with nailers. An O-ring is a flexible circle that creates a pressure seal between rigid parts. Multiple sizes of O-ring are used with these tools; see manual for correct size needed and its placement. • Size: 36 mm x 4 mm