Part Location Diagram of 1713540SM Murray ROLLER-0.650IDX2.50 O
See part B-410 in the diagram
( Grid squares measure 1x1 inch )
ROLLER-0.650IDX2.50 O 1713540SM
Manufactured by:
Murray
ERP Number:
ERP18587755
Part Number:
1713540SM
Original Equipment Manufacturer ?
Special Order
  • Simplicity
  • Snapper
This part works with the following products:
  • Leaf Blower / Vacuum
Part# 1713540SM replaces these:
1713540SM,
Model Cross Reference
This part works with the following models:
ERP Number: ERP18587755
Manufacturer Part Number: 1713540SM
Brand Model Number Description
Simplicity 1691867 Leaf Blower / Vacuum - 38 Inch Turbo Blower
Simplicity 1693226 Leaf Blower / Vacuum - 38 Inch Turbo Collector
Simplicity 1693228 Leaf Blower / Vacuum - 50 Inch Turbo Collector
Simplicity 1693870 Leaf Blower / Vacuum - Turbo Mounting Kit For 44 Inch And 50 Inch Mower
Simplicity 1693978 Leaf Blower / Vacuum - 38 Inch Turbo Mounting Kit
Simplicity 1694305 Leaf Blower / Vacuum - Turbo Mounting Kit For 38 Inch Mower
Simplicity 1694306 Leaf Blower / Vacuum - Turbo Mounting Kit For 44 Inch And 50 Inch Mower
Simplicity 1694924 Leaf Blower / Vacuum - Turbo Collector For 44 Inch And 50 Inch Regent Mower
Simplicity 1695412 Lawn Mower - Turbo Collection System For 38 Inch 44 Inch And 50 Inch Mower Deck
Snapper 1695756 Lawn Tractor Accessories - Turbo, 38", 44" & 50" Mower Deck