  Works with your model  Z4219-968999511!
In Stock
Delivers in 3-5 Business Days!
Easy
15 - 30 mins
(2 rated repairs) ?
Product Description
?
Frequently Purchased Together
?
Troubleshooting
This part works with the following brands:
  • Husqvarna
  • Craftsman
  • Poulan
This part works with the following products:
  • Lawn Mower
  • Lawn Tractor
Part# 590486802 replaces these:
Customer Repair Instructions
Easy
15 - 30 mins
(2 rated repairs) ?
  • 1
Sort by:
Sorry, we couldn't find any existing installation instruction that matched.
Bent wheel and flat tire
Kenneth from Oak Creek, Wisconsin
4 of 4 people found this instruction helpful.
Difficulty Level:
Total Repair Time:
Tools:
Socket set, Wrench set
Parts Used:
Removed old wheel assembly (19mm on socket on one end of axle and box wrench on the other) and simply replaced with new. Fit was correct.
Did you find this story helpful?
Thank you for voting!
Bad tire and wheel
Searcy from Spanish Fort, Alabama
0 of 1 people found this instruction helpful.
Difficulty Level:
Total Repair Time:
Tools:
Socket set
Parts Used:
Removed the nut and bolt. Removed wheel ,spacers and guide. Reversed order to replace
Thank you for voting!
  • 1
Model Cross Reference
This part works with the following models:
ERP Number: ERP16379349
Manufacturer Part Number: 590486802
Brand Model Number Description
Husqvarna 289823 Lawn Mower - Husqvarna Lawn Mower Model 289823 Parts
Husqvarna 4219F Lawn Tractor - Zero Turn: Consumer
Husqvarna 4222F Lawn Mower - Zero Turn Consumer