We Sell Only Genuine Amana Parts
Find Amana TG18R2L-P1158305WL Parts By Symptom
Light not working
31%
Fridge too warm
17%
Freezer section too warm
12%
Will Not Start
11%
+ Show All Symptoms
Fridge and Freezer are too warm
9%
Noisy
7%
Fridge runs too long
3%
Clicking sound
3%
Too warm
2%
Door Sweating
2%
Door won’t open or close
1%
Door latch failure
1%
Leaking
0%
Won’t start
0%
Freezer not defrosting
0%
- Show Fewer Symptoms
Popular Parts for TG18R2L-P1158305WL
Cabinet Shelving
Compressor Compartment
Evaporator Area
10A
11
13A
14A
LOW-SIDE ASSEMBLY (INCLUDES EVAPORATOR AND HEAT EXCHANGER)Part Number: R0170058No Longer Available -
16B
18
22A
23A
24
29B
30
Freezer Door
1A
1B
1C
3A
3B
3C
4A
4B
4C
5A
5B
6
9A
9B
9C
10
11A
11B
12A
12B
12C
13A
13B
13C
14A
14B
14C
15
19A
19B
20A
20B
21
23A
24
25A
25B
25C
26A
26B
27
33A
33B
33C
Refrigerator Door
Refrigerator Door
2A
2B
2C
3A
3B
4A
4B
4C
5A
5B
6A
7
8A
8B
8C
9A
9B
10
16A
16B
17A
17B
18A
19
23A
23B
23C
25A
25B
26
39A