Amana BOTTOM-MOUNT REFRIGERATOR/FREEZER Replacement Parts For Model BX22A2L-P1161606WL
We Sell Only Genuine Amana Parts
Find Amana BX22A2L-P1161606WL Parts By Symptom
Ice maker not making ice
34%
Fridge too warm
12%
Light not working
10%
Leaking
9%
+ Show All Symptoms
Freezer section too warm
8%
Will Not Start
4%
Ice maker won’t dispense ice
4%
Fridge and Freezer are too warm
3%
Noisy
3%
Freezer not defrosting
2%
Door Sweating
2%
Fridge runs too long
2%
Frost buildup
1%
Too warm
1%
Clicking sound
1%
Ice maker dispenses too much ice
1%
Door won’t open or close
1%
Fridge too cold
0%
Freezer too cold
0%
Won’t start
0%
Ice maker dispenses too little ice
0%
Door latch failure
0%
- Show Fewer Symptoms
Popular Parts for BX22A2L-P1161606WL
Next
8 Cube Compact Ice Maker
Add-on Ice Maker
Back Cabinet
Compressor
Control Switches/lights
Crisper
Evaporator
Freezer Door
1A
1B
4A
5
7A
7B
8
8A
9
10A
10B
11
12A
13
13A
14
16A
17
21A
22
22A
23
23A
23B
24
29A
29B
30
30A
31
32A